Издаване на експертно решение на ТЕЛК

 1. Личният лекар насочва пациентът към ТЕЛК с медицинско направление по образец. Това става, като той попълни направлението и подготви медицинската документация за явяване пред комисията.

2. Документите се подават в Регионална картотека на медицинските експертизи (РКМЕ).

3. Подават се следните документи:

  • направление за ТЕЛК от личния лекар;
  • медицинската документация.

4. С подаването на документи в РКМЕ експертите в РКМЕ изпращат служебно документите на съответната ТЕЛК в срок от 3 дни от получаването им.

Явяване пред ТЕЛК:

След като се запознаят с документите, експертите от ТЕЛК уведомяват пациента с писмо:

  • относно това дали е необходимо да си направят допълнителни прегледи и изследвания за целите на експертизата;
  • посочват ден и час на преглед. Прегледът пред ТЕЛК има за цел да установи действителното здравословно състояние. В деня на насрочения преглед лицето се явява пред ТЕЛК и лекарите там извършват клиничен преглед;
  • при необходимост дават указания какви допълнителни прегледи и изследвания да се направят.

Председателят на Комисията връчва срещу подпис експертното решение.

Ако ТЕЛК прецени, че няма възможност да вземе решение в деня на прегледа, пациента ще си получи експертното решение с писмо.

Лицето има право да обжалва решението на ТЕЛК, ако то не отразява действителната степен на неработоспособност в 14-дневен срок от получаването на решението пред НЕЛК. Това става като адресира жалба до НЕЛК, но я подава в РКМЕ, в която са подали документи за освидетелстване.

Явяването пред ТЕЛК за преосвидетелстване е необходимо в следните случаи:

  • След като бъдете служебно повикан да се яви пред ТЕЛК по повод получаваната пенсия за инвалидност.
  • Ако по някаква причина не се яви, когато е повикани за преосвидетелстване, е необходимо да се яви за редовно преосвидетелстване, за да можете да ползва предвидените по закон права.
  • Следва да се яви за преосвидетелстване, когато иска промяна на датата на инвалидизирането, срока на инвалидизирането, противопоказаните условия на труд или причинната връзка.
  • Може да се яви за преосвидетелстване, когато състоянието се влоши или подобри, без значение е обстоятелството, че срокът, за който е бил освидетелстван не е изтекъл.
  • Може да се яви за преосвидетелстване по повод социални придобивки и други поводи, предвидени в нормативни актове.

Във всички изброени по-горе случаи трябва да подадете заявление-декларация по образец в РКМЕ.

Как се обработват жалбите срещу решение на ТЕЛК

Съгласно чл. 112, ал. 1, т. 3 от Закона за здравето, обжалванията и възраженията от страна на заинтересованите лица и органи (освидетелстваните, осигурителите, НОИ, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания и органите на медицинската експертиза на работоспособността) се правят срещу решенията на ТЕЛК - в 14-дневен срок от получаването им пред НЕЛК.

Един от реквизитите за допустимост на жалбата е спазване на указаният 14- дневен срок.

В тази връзка, при подаване на жалба в РКМЕ на хартиен носител, следва върху всяка жалба да се поставя входящ номер и дата на входирането й. 

Този номер следва да бъде поставен в момента на подаването й в РКМЕ. 

Завеждането на жалбата на хартиен носител е номер и дата от РКМЕ е задължително, независимо от това, че същата ще бъде въведена и в информационната система, която също генерира номер и дата. 

Това е задължително изискване, тъй като при необходимост подадената жалба да бъде обработена през информационната система в последващ ден, различен от деня на подаването й, системата ще генерира номер и дата, които ще бъдат различни от тези, поставени на хартиеният носител. 

Това обстоятелство има пряко отношение към определяне на гореописаният реквизит на допустимост на жалбата по срок. 

Неговото несъблюдаване би могло да доведе до нарушаване правата на хората с увреждания по отношение спазване на 14-дневния срок на подаване на жалбата срещу експертните решения на ТЕЛК.

Когато саморъчно написаната и подадена на място в РКМЕ жалба се регистрира в информационната система в същия ден, автоматично генерираната дата, следва да съвпада с датата поставена върху самата жалба. 

При подадена генерирана бланка-жалба чрез информационната система ( в случаите, когато не е подписана електронно от подателят), следва жалбоподателят да положи върху нея саморъчен подпис, като подписаният екземпляр от жалбата бъде приложен в МЕД на лицето и сканиран в системата като прикачен файл към генерираната жалба. 

Единствено подписаният документ представлява доказателство за изразената от подателят воля.

Запазването само на документ (в случая- жалба), без положен върху него подпис, представлява нарушение на чл.85, ал.1, т.8 от Администратавнопроцесуалния кодекс, регламентиращ задължителното съдържание на жалбата, което води до процедура по отстраняване на нередовност.

Това значително би удължило процеса по освидетелстване на лицето, което пък от своя страна пряко рефлектира върху правата, които дадено лице с увреждания би могло да упражни при наличие на влязло в сила експертно решение на ТЕЛК, респ. НЕЛК.

ЕР на ТЕЛК, както и ЕР на НЕЛК са официални документи - те представляват индивидуални административни актове, които пораждат съответните права и задължения за определен кръг субекти. 

Съгласно чл.4 от Наредбата за медицинската експертиза /НМЕ/, тяхното съдържание и форма са по образец, утвърден от министъра на здравеопазването. 

Реквизитите, които съдържат се попълват по точно определен начин и от овластени за това лица (лекарите-експерти от ТЕЛК и НЕЛК). 

В този смисъл, попълването на даден реквизит от лице, на което законодателят не е вменил подобна власт, компрометира верността на документа (напр, лекар от НЕЛК дописва реквизит в експертно решение на ТЕЛК; технически сътрудник от РКМЕ попълва пропусната дата, ЕГН или друго в експертно решение и т.н.). 

В тази връзка, върху експертното решение на ТЕЛК не следва да бъдат поставяни отметки и отбелязвания, излизащи извън неговите нормативно определени реквизити. 

Например: върху ЕР на ТЕЛК на мястото: „ПОЛУЧИХ ЕР НА ТЕЛК: __(дата)  “ и „ПОДПИС НА ЛИЦЕТО: “ следва да се поставя само дата и подпис на лицето, получило решението или на упълномощеното лице/ законният представител. 

При наличие на ЕР на ТЕЛК, които са изпратени на лицата по пощата, датата на получаване, изведена от обратната разписка може да се отбелязва чрез прикачване на допълнителна бележка към решението, но не и върху самият екземпляр на решението, намиращ се в МЕД на лицето.


Увеличение на социалната пенсия за инвалидност

От 1 април г. социалната пенсия за инвалидност се определя в процент от социалната пенсия за старост по следния начин:

1. за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане 100 на сто с определена чужда помощ - 160 на сто;

2. за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане от 91 на сто до 100 на сто - 140 на сто;

3. за лица с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане от 71 на сто до 90 на сто - 130 на сто.

Да напомним, че право на социална пенсия за инвалидност имат лицата, навършили 16-годишна възраст, с трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане повече от 71 на сто, на които не е отпусната друга пенсия, включително от друга държава.

Преди измененията социалната пенсия за инвалидност бе на две нива:

- при ТЕЛК от 71 до 90 % тя бе 125% от пенсията за старост (от 1 април ще стане 130%)

- при ТЕЛК над 90 % бе 135 на сто (от 1 април ще стане 140%о т пенсията за старост, а при 100% ТЕЛК ще бъде 160% от пенсията за старост).

Добавки към пенсиите за месеците април, май и юни 2022 г.

За месеците април, май и юни 2022 г. към пенсиите ще се изплаща още:

1. допълнителната сума от 60 лв., изплащана на основание Постановление № 479 от 30 декември 2021 г. за одобряване на допълнителен трансфер по бюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г. (ДВ, бр. 1 от 2022 г.) и сумата от месечния размер на пенсията или месечния сбор от пенсиите за месец декември 2021 г. преди преизчисляването, заедно с добавките и компенсациите, включително и с допълнителната сума от 120 лв., изплащана на основание § 6, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г.;

2. сумата от месечния размер на пенсията или месечния сбор от пенсиите, определени от 25 декември 2021 г. в съответствие с Постановление № 451 от 22 декември 2021 г. за определяне на нов размер на социалната пенсия за старост (ДВ, бр. 110 от 2021 г.) заедно с добавките и компенсациите, включително и с допълнителната сума от 60 лв., изплащана на основание Постановление № 479 от 30 декември 2021 г. за одобряване на допълнителен трансфер по бюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г. и сумата от месечния размер на пенсията или месечния сбор от пенсиите за месец декември 2021 г., определени до 25 декември 2021 г., заедно с добавките и компенсациите, включително и с допълнителната сума от 120 лв., изплащана на основание § 6, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г.

От 7 март ще бъде активна електронната справка за изплащаните през този месец суми, вкл. добавки и разлики, несвързани с пенсиите. 

Тя ще се актуализира всеки месец и дава възможност всеки пенсионер да се информира за размера и за начина, по който е изчислена индивидуалната му разлика, както и за изплатената за съответния месец ковид добавка. 

Справката ще бъде достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) на НОИ на сайта на института в раздел „Е-услуги и справки“/ „Справки“/ „По ЕГН и ПИК на НОИ“/ „В услуга на пенсионера“.

Най-четени